Prečo bígla s PP

Kedy dostane šteniatko preukaz

Preukaz o pôvode (ďalej PP) dostanú všetky šteniatka vo vrhu bez ohľadu na ich počet, alebo exteriérovú chybu. Samozrejme musí byť toto spojenie odsúhlasené poradcom chovu a rodičia musia splniť podmienky potrebné k uchovneniu. PP je vlastne doklad, že obaja rodičia sú bíglovia a je to vlastne niečo ako rodný list. Pokiaľ Vám teda nejaký chovateľ povie, že šteniatko nemá PP pretože je siedme (alebo ôsme a pod.) tak Vám klame a svedčí to o jeho neserióznosti.

Na čo je potrebný preukaz

PP Vám neprikazuje zúčastňovať sa so psíkom na výstavách či poľovných skúškach, ale ak ho Váš psík nemá už pri narodení, nik Vám ho už nezabezpečí. A keď z neho vyrastie nádherný jedinec už nikdy sa s ním nebudete môcť zúčastniť výstav a ani skúšok.

Prečo sú psy s pp drahšie

Pes s PP stojí vždy o niečo viac, pretože náklady chovateľa sú vyššie. Chovateľ musí zaplatiť za párenie svojej suky, cestu za psom (mnohokrát to býva v zahraničí), očkovanie, odčervenie a tetovanie šteniat. Tiež musí zaplatiť poplatok za šteňa klubu a tiež príslušnému zväzu za PP. Šteňatá kŕmi kvalitným krmivom a to vôbec nie je lacná záležitosť (to spozná každý majiteľ). *Uvedomte si, že kúpou šteniatka to nekončí, ale začína. Počas jeho života budete do neho investovať viac, než je jeho kúpna cena (poplatky veterinárovi, krmivá…).

Seriózny chovateľ

Snažte sa vybrať si chovateľa, ktorý Vám predá šteniatko zdravé, odčervené, tetované a očkované, pre ktorého predajom záujem o šteňa nekončí ale Vám pomôže v príprave na výstavy, poľovné skúšky prípade len pri výcviku a výchove Vášho miláčika. Seriózny chovateľ Vám pomôže pri výbere šteniatka a upozorní Vás na prípadné vady v exteriéri.