Začiatky bíglov na Slovensku: rozhovor s pani Lenkou Frnčovou 

03/01/2024
Pôvodné logo Klub chovateľov bíglov Slovenska

Medzi významné osobnosti v chove bíglov patrí Lenka Frnčová (predtým Weinlichová). Chovu psov sa venuje 35 rokov. Pamätá si začiatky klubov chovateľov bíglov v rámci Československa aj samostatného Slovenska. Pripravili sme pre Vás krátky rozhovor. 

Interview Lenka Frnčová

Ako a kedy ste sa dostali k plemenu bígl?

Mojim prvým psom bol Slovenský kopov. Žila som 11 rokov na Slovensku na hájovni Blýskavica, ku ktorej kopov patril. Napokon ich bolo viacero. Založila som s nimi prvú chovateľskú stanicu Blýskavica a odchovala niekoľko vrhov. Šteniatka putovali aj do bývalej Nemeckej demokratickej republiky (východné Nemecko). Na výstave v Nitre v roku 1984 som sa obzerala po krásnom psovi z Rakúska, bíglovi Ernie Envoy von Rechperg. Cítila som sa šťastne, keď som si v roku 1986 od pani Krejzkovej priviezla môjho prvého bígla práve po tomto psovi. Volal sa Dixi Tergy. 

Prečo ste si vybrali práve plemeno bígl? Čím Vás očarili bígle? 

V tej dobe boli pre mňa podstatné pracovné psy a bígle výborne pracovali, zúčastňovali sa na poľovníckych skúškach a spoločných poľovačkách. Nemali síce ostrosť kopovov, ale vynikali vyrovnanou povahou, skvelým čuchom, hlasitosťou a výbornou spoluprácou s človekom. Navyše, boli prekrásni! 

Ako si spomínate na históriu klubu bíglov v období Československa a neskôr v období samostatného Slovenska? 

Beagle club bol založený v roku 1990 symbolicky pri príležitosti Svetovej výstavy psov v Brne. Pôsobnosť mal na celom území Československa. Dovtedy zastrešoval chov bíglov Klub chovateľov duričov so sídlom na Slovensku. Beagle club mal približne 20 zakladajúcich členov z Česka, Slovenska a Rakúska. Predsedom bol pán Petr Dvořák, konateľkou pani Blanka Budková, poradkyňou chovu pani Anna Krejzková. Ja som bola výcvikárkou. Vtedy som žila na území Slovenska (poznámka: Lenka Weinlichová, v súčasnosti Frnčová). 

Rozdelením štátu postupne zanikol aj spoločný klub. Samozrejme, členom sa vtedy vôbec nechcelo deliť klub s takou malou základňou. Ja som sa v roku 1993 odsťahovala do Českej republiky. Na začiatku roku 1994 vznikol na Slovensku Klub chovateľov bíglov na čele s predsedom, pánom Poliakom. Ako poradca chovu dlhé roky pôsobil pán Stanislav Bučko. Práve on priviezol na Slovensko prvú sučku bígla z Nemecka True Line´s Esthemed Rothbury. Neodmysliteľne patrí k histórii bíglov na Slovensku. 

Predstavte nám prosím aj Vašu chovateľskú stanicu bíglov a ďalšie aktivity spojené s týmto plemenom. 

Môj prvý bígl Dixi Tergy sa stal interšampiónom a šampiónom Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR), mal farbiarske skúšky duričov a farbiarske skúšky. Zo spojenia sučky pána Stanislava Bučka True Line´s Esthemed Rothbury s Dixim som získala sučku Nelly Atak, ktorá mi dala niekoľko krásnych odchovov. Pre rozšírenie základne som priviezla z Maďarska súrodencov Budapest Beagle Bongo a Budapest Beagle Boogie-Woogie. Bongo, nádherný a impozantný pes sýtych farieb, získal aj titul šampióna Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR) a interšampióna. Bol nebojácny a obrovský pracant. Okrem farbiarskych skúšok duričov zložil ako prvý bígl v Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR) tiež skúšky duričov. Často si mojich psov požičiavali viaceré poľovnícke združenia. Neskôr pribudla ešte sučka Alina Ludmanka. A toto bola moja svorka nezabudnuteľných! 

Interview Lenka Frnčová
Moja svorka nezabudnuteľných
(zľava Dixi, Boogie-Woogie, Alinka a Bongo)

Musím spomenúť aj priateľov, ktorí nás často navštevovali, pán Bučko, Blanka a Bedřich Budkovi, a mnohí ďalší. Momentálne sa moja chovateľská stanica volá Weinlinie a žijem s manželom Ladislavom v Bílovicích u Prostějova v Českej republike. Chovateľstvu psov sa venujem 35 rokov. Pôvodná chovateľská stanica na hájovni Blýskavica po roku 2004 predala svoje meno a ďalší chov nemá s pôvodným zámerom nič spoločné. Psy z chovov Blýskavica a Weinlinie behali a behajú dokopy v 28 krajinách sveta. 

Momentálne sa venujem posudzovaniu exteriéru psov na výstavách. Plemeno bígl som posudzovala v 21 krajinách sveta. V roku 2000 mi vyšla kniha Bígl vo vydavateľstve DONA. 

Interview Lenka Frnčová
ICH. Budapest Beagle Bongo

Ako sa z Vášho pohľadu zmenil chov bíglov a všeobecne psíkov na Slovensku za posledné desaťročia? 

Myslím si, že na Slovensku ubudli aktívni chovatelia, čo sa azda čoskoro zmení. Chcem popriať všetkým chovateľom veľa radosti a úspechov v neľahkej práci. Obzvlášť chovateľom úchvatného plemena psov, akým je bígl. 

Za 35 letou dobu chovu se podařilo uskutečnit šťastné importy kvalitních psů, jako byl ICH. Budapest Beagle Bongo, ICH. Will Murphy of Justine, ICH. Xailo het Hulterhof, X-Files Ter Elst, Zadok het Hulterhof, ICH. Brevari Hidden Agenda, Frenkie Ex Duffla, Absolutely Spotless Meteor, Sweet Fonte the King of Heart a v současné době Simonaland Summer Bright. 

Také se podařilo uskutečnit několik úspěšných zahraničních krytí, ze kterých můžeme vyzvednout psy ICH. Oliver Baron Blýskavica, ICH. Lucky Boy Blýskavica, CH. Charlie Blýskavica, ICH. Sonny Blýskavica, Demi Magia Kina, CH. Brocky Eichler of Weinlinie. A také zapůjčení chovných psů do chovatelské stanice např. Bono z Turčianskej kotliny, Alotorius old Glory Pacemaker a God Father Catulus, kteří se také významně zapsali do dějin chovu.” 

Rozhovor s pani Lenkou Frnčovou vznikol v roku 2020. Fotografie boli prevzaté zo súkromného archívu a sociálnej siete Facebook. 

Súčastné logo Klub chovateľov bíglov Slovenska

Najbližšie výstavy