Množiteľom aj vy?

06/01/2022

Môže chov bezpapierových jedincov začínať aj u nás? Niektoré rozhodnutia môžu mať vážne dôsledky.

Prvý krok často vyzerá nevinne. Často začína slovami „LEN RAZ…“

Zdá sa vám to prehnané?

Poviete si: „Iba raz moja sučka porodí šteniatka bez preukazu o pôvode…Veď iba raz poskytnem psa na takéto krytie…“ Šteniatka však raz dorastú a ponesú si v génoch neželanú vlastnosť, pre ktorú ich rodičia nemohli byť používaní v čistokrvnom chove.

S vysokou pravdepodobnosťou si  aj niektorý z ich nových majiteľov raz povie, že LEN RAZ… A kolotoč s chovom bezpapierových psov sa začal… Niektoré zo šteniat sa dostane do dobrých rúk, ďalšie a ďalšie však zákonite raz končia v rukách množiteľov alebo bezcitných tyranov.

Štatistiky sú v tomto neúprosné.

Myslíte si, že viete dobre odhadnúť ľudí a vaše LEN RAZ narodené šteniatka sa dostanú iba do dobrých rúk?

Potom vás iste prekvapia tieto informácie:

• Najviac vyhodených šteniatok na studenú ulicu je v povianočnom období. Najprv si ho domov odnáša svedomitá rodina, ktorá chce urobiť radosť svojim deťom. Stačí pár dní a pes – vianočný darček – sa stane príťažou o ktorú sa treba starať a vychovávať. Kto by to bol povedal, že ho na ulicu či rovno do útulku odpracú ľudia, ktorí na vás pôsobili zodpovedne a láskavo?

• Najbezcitnejšie podmienky pre psov, klietky plné výkalov, zámotky srsti, kŕmenie chlebom a vodou… Tak toto doprajú svojim mnohopočetným psom množiteľky, ktoré pôsobia materinsky. Často vyzerajú ako dobré a starostlivé gazdinky, ktorým robí radosť niekoho opatrovať a vyvárať dobroty… O svojich priam materinských citoch a láske k psíkom presvedčia každého.

• Úspešný priekupník so psami vás môže ľahko presvedčiť, že v kynológii a chove psov je špičkový odborník a u neho sa budú mať šteniatka ako v bavlnke… Áno, nečakajte, že vám niekto povie… „Dobrý deň, zoberiem si od vás šteniatko a urobím z neho stroj na rodenie. Poskytnem mu dusnú špinavú klietku a niekedy jedlo. Je jedno aké má očká, denné svetlo už z garáže aj tak nikdy neuvidí…“

Zdroj: Pes pre život

Najbližšie výstavy