Celkový výzor

 

Robustný, kompaktne stavaný pes, ktorý vytvára dojem životaschopného jedinca

Charakteristika

 

Veselý psík, ktorého hlavnou úlohou je duriť predovšetkým zajace a to ich stopovaním. Je odvážny, odhodlaný a ostražitý, plný aktivity a životnej energie. Veľmi inteligentný s vyrovnanou povahou.

Temperament

 

Povaha bígla je milá ale ostražitá bez prejavu agresivity alebo plachosti.

Hlava a lebka

Mohutná, v pomere k telu psa, u súk je útlejšia, bez zvrásnenej kože na čele. Lebka je mierne klenutá, primerane dlhá s nepatrným hrebeňom. Stop je dosť výrazný a rozdeľuje čo najpresnejšie časť hlavy medzi tylovým hrboľom a končekom nosa. Čelo je primerane široké. Papuľa nie je hranatá (ostro rezaná), jej okraje sú pomerne voľné. Nos je výrazný, čierny, u svetlejšie sfarbených jedincov je prípustná aj bledšia farba, nozdry sú široké.

Oči

Tmavo hnedé alebo orieškové, primerane veľké, majú mierne mandľový tvar. Nie sú ani priveľmi hlboko vsadené ani vyčnievajúce. Podieľajú sa na atraktívnom vzhľade psa.

Uši

Dlhé, končeky zaoblené, jemná zamatová štruktúra, ak ich natiahneme, dosahujú do blízkosti konca nosa. Mali by voľne visieť v tesnej blízkosti líc.

Papuľa

 

Čeľusť musí byť silná s bezchybným pravidelným a hlavne kompletným nožnicovým záhryzom, to znamená, že horné predné zúbky tesne prečnievajú nad spodné, zuby sú v čeľusti zoradené v jednej línii.

Krk

Dostatočne dlhý na to, aby umožnil psovi bezproblémový prístup k stope na zemi. Je trochu oblý a vytvára jemný kožný lalok.

Predné končatiny

Plecia sú položené avšak nie vsadené smerom dozadu. Predné nohy sú rovné, kolmé na spodnú líniu psa (brucho psa), pevné, zaoblené v zápästnom kĺbe. Smerom k labke sa nezužuje. Lakeť pevný, nesmie byť vytočený ani smerom dnu ani smerom von. Výška po lakeť zodpovedá asi polovici výšky psa v kohútiku.

Telo

Vrchná línia je rovná, klesá smerom od hlavy k chvostu, hruď prechádza dole k lakťom. Rebrá sú dosť pružné a smerom dozadu sa mierne rozširujú. Krátke v spojoch ale dosť vyvážené. Bedrové stavce sú mohutné ale ohybné.

Zadné končatiny

Stehná sú dobre osvalené, podkolenia sú pevné (zvislo smerujúce dole) a navzájom rovnobežné.

Labky

Sú pevné, kompaktné, dobre zovreté, s pevným kostným základom, zospodu silne vystužené (vankúšiky). Nie tzv. zajačia laba. Nechty sú krátke.

Chvost

Silný, primeranej dĺžky, vysoko nasadený a veselo nesený. V žiadnom prípade nesmie byť zatočený nad chrbtom alebo od koreňa smerujúci dopredu. Veľmi dobre osrstený, najmä na spodnej strane.

Beh/Pohyb

Chrbát je pri pohybe pevný, bez akýchkoľvek náznakov vlnenia. Krok je priestranný, dlhý a voľný, bez výrazného zdvihnutia labky do výšky. Pohyb vychádza z panvových končatín. Nesmie byť úzky – zbiehavý, prednými nohami nesmie “veslovať “ ani ich klásť cez seba.

Srsť

Krátka, hustá, odolná voči každému počasiu.

Farba

Všetky prípustné farby plemena okrem pečeňovohnedej. Konček chvosta je vždy biely.

Veľkosť

Želateľná minimálna výška v kohútiku je 33 cm, želateľná maximálna výška v kohútiku je 40 cm.

Nedostatky

Všetky odchýlky od vyššie uvedených bodov by mali byť označené ako chyby, avšak mali by byť posudzované komplexne, to znamená s ohľadom na celkový vzhľad psa.

Poznámky

Psy – samce musia mať dva zreteľne vyvinuté semenníky voľne visiace v miešku.